Zdolność kredytowa

Analiza zdolności kredytowej ma na celu stwierdzenie, czy kredytobiorca będzie w stanie obsługiwać zadłużenie z tytułu zaciągniętego kredytu. Chodzi o zbadanie, czy dochody osoby wnioskującej o kredyt są wystarczające, by pokryć koszty związane z utrzymaniem osób pozostających na jego utrzymaniu oraz regularną spłatę raty kredytu i składek wymaganych ubezpieczeń.

Dlatego też przy analizie zdolności kredytowej klientów banki biorą pod uwagę nie tylko wysokość dochodu, ale i liczbę osób pozostających na utrzymaniu wnioskodawcy, koszty utrzymania mieszkania oraz inne obciążenia (np. raty kredytów w innych bankach, limity kart kredytowych, czy alimenty).

Jeszcze kilka lat temu osobom, które nie posiadały stałego zatrudnienia w formie umowy o pracę było bardzo trudno zaciągnąć kredyt. Wiązało się to z licznymi formalnościami i skomplikowaną procedurą. Utrudniało też zaciągnięcie kredytu osobom prowadzącym działalność gospodarczą, czy zatrudnionym na mocy umów cywilnoprawnych, tj. umów zlecenia, czy umów o dzieło. Obecnie większość banków np. Bank Millenium akceptuje przy analizie zdolności kredytowej bardzo szeroki wachlarz źródeł dochodu.

Dodatkowo branych jest pod uwagę szereg okoliczności, które stanowią dla klientów udogodnienie i mogą wpłynąć na uzyskanie przez nich wyższej zdolności kredytowej, np.:

- akceptacja krótkiego stażu pracy (w przypadku umowy na czas nieokreślony wystarczy, że ogólny staż pracy wynosi 3 miesiące),

- akceptacja umów o pracę na czas określony

- w przypadku umów cywilnoprawnych (umów zlecenia, umów o dzieło) uwzględnianych przy analizie dochodów kredytobiorcy samodzielnie określają realny poziom kosztów uzyskania przychodu oraz podatku dochodowego

- możliwość uzyskania kredytu przez cudzoziemców

 

Banki honorują te formy zatrudnienia, które pozwalają uznać dochód za stabilny. W niektórych przypadkach nie ma potrzeby dokumentowania dochodu. Dzieje się tak, gdy kredyt hipoteczny zabezpieczony jest na aktywach. Uzyskanie kredytu na podstawie oświadczenia jest też możliwe w przypadku gdy klient prowadzi działalność gospodarczą i uzyskuje dochody opodatkowane kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym oraz w przypadku rolników uzyskujących dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Dokumentowanie wysokości osiąganych dochodów nie jest też konieczne w przypadku każdego wnioskodawcy. W sytuacji, gdy o kredyt ubiega się więcej niż jeden wnioskodawca, jeśli dochody jednego z nich są wystarczające do osiągnięcia zdolności kredytowej, zdolności kredytowej pozostałych wnioskodawców Bank już nie bada.

Zobacz także:
Kalkulator zdolności kredytowej
Porównanie kredytów hipotecznych odnośnie wymaganego wkładu własnego

Wasze Opinie (liczba komentarzy: 12)
diana [2013-06-05 11:28:20]
jak jest z tą zdolnościa ,skoro osoba zarabiająca 2700 dostała 100 tyś kredytów w różnych latach
Magda [2010-06-07 13:47:17]
Podpisujesz zgodę na ubezpieczenie i w ciągu 10 dni piszesz rezygnacje z takowego ubezpieczenia:)
gosialobuz [2010-05-09 11:56:49]
Jeśli nie wyrażę zgody na ubezpieczenie kredytu to czy bank mi go udzieli?
Liliana [2009-12-17 11:17:07]
Każdy bank w ktory staramy sie o pożyczke sprawdza nas w biku. Kiedy staralismy sie z mezem o pozyczke w banku , mąż byl sprawdzany w biku okazalo sie ze jest czysty i nic by nie stalo na przeszkodzie jego zarobek to 1800 zlotych na czas nie okreslony. Jednak bank millenium nam odmuwil udzielania pozyczki i skok tez, dlaczego niewiemy dostalismy propozycje za to zeby zalozyc unich konto. Alior bank udzielil nam bez problemu w tej chwili po 2 miesiacach staramy sie o 2 poz...
pawł [2009-01-12 22:29:13]
mam pytanie... ja mam 2 kredyty w pko na łączna kwote 320 zł.raty normalnie spłacam a srednie miesięczne wynagrodzenie wynosi mi 1000 zł i jak sie ostatnio o kredyt w tym banku to im wyskakiwało ze mam brak zdolnosci kredytowej...i nikt nie wie dlaczego????:(
Greju [2008-12-06 15:26:26]
Najbardziej liberalnie do zdolnosci kredytowej podchodza (mozna uzyskac najlatwiej kredyt): DomBank, PolBank, Santander Consumer Bank (procedura uproszczona). Z czego DomBanku - nie polecam bo drogo. PolBank - bardzo dlugo sie czeka nawet kilka miesiecy. Jeszce godny rozwazenia jest Santander z procedura uproszczona. Z kolei najgorzej liczona jest zdolnosc kredytowa w Deutsche Bank - za to bank ten daje najlepsze warunki kredytowe.
ew@ [2008-10-10 13:11:50]
jak to jest mozliwe ze chcac wziasc kredyt konsolidacyjny bank nie moze mi go udzielic pomoimo tego ze mam na umowie maly dochod 1200zl a moje raty dotychczasowe wynosza 1800 zl,i splacam wszystko na czas. banki dajac kredyty gotowkowe sprawdzaja ta zdolnosc kredytowa?
Maciek [2008-09-08 06:12:39]
No i co z tego... Bank moze Ci dać tyle kredytu ile chce, a to czy sprawdzi Ciebie wogole w BIKu to jest sprawa banku. Zdolnosc kredytowa to pojecie abstrakcyjne, i to bank ja okresla, a wiec nawet takiej emerytce moza dac milion
zdumina [2008-08-08 13:18:29]
Proszę mi powiedzieć,jaką zdolność kredytową ma rencistka z rentą 800 zł? Czy istnieje uzasadnienie na zadłużenie takiej osoby na kwotę 60.000 zł w ciągi 7 miesięcy przy dostępie do BIK? Niektóre z banków dawały kredyty na kwotę dwukrotnie przewyższającą jej roczny dochód, a raty miesięczne przekraczły dwukrotnie jej uposażenie miesięczne, nie mówiąc o kosztach utrzymania.Co na ten temat mają eksperci do powiedzenia?
Maria [2008-07-30 18:56:07]
jakie zabezpieczenia są konieczne przy kredycie gotówkowym-30 000?
Strona opinii:   [1] 2 »
Wszystkich opinii: 12

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl