Karty płatnicze zagranicą
Większość z nas posiada karty płatnicze lub kredytowe wydawane przez krajowe banki i z reguły nie mamy problemów z dokonywaniem przy ich użyciu płatności w Polsce. Kiedy jednak wybieramy się za granicę, warto zastanowić się, w jaki sposób operatorzy kart płatniczych rozliczą transakcje dokonane zagranicą. Od tego zależeć będzie, jak przeliczane będą na złote nasze rachunki i ile przyjdzie nam zapłacić za dokonane za granicą zakupy.

Mechanizm rozliczania zagranicznych transakcji jest odmienny dla każdej z organizacji płatniczych wydających karty. Dla kart w systemie VISA podstawową walutą przeliczeń jest dolar amerykański. Wszystkie kwoty płatności dokonane w walucie innej niż złoty polski, przy użyciu kart wydanych w Polsce, będą przeliczane z waluty płatności na dolary amerykańskie i potem z dolarów amerykańskich na polskie złote.

Inny operator MasterCard (Europay) do rozliczeń wykorzystuje dwie waluty: euro i dolara amerykańskiego. To, przez którą walutę przeliczona zostanie transakcja, zależy od banku, który wydał nam kartę. Bank, podpisując umowę z Europay´em, podejmuje decyzję, czy będzie to USD czy EUR. Jeśli dokonamy płatności kartą operatora MasterCard w kraju, w którym obowiązuje waluta euro, to kwota zostanie przeliczona bezpośrednio z euro na złote. Jeśli dokonamy płatności w kraju europejskim, w którym euro nie jest podstawową walutą, bądź poza Europą, to kwota będzie przeliczona na euro i potem z euro na złote, oczywiście wg kursów firmy Europay (waluta na EUR) i dopiero później wg kursów banku (EUR na PLN). Powyższy schemat pokazuje, że w krajach europejskich, w których obowiązuje euro, dużo bardziej opłaca się płacić kartami MasterCard, ponieważ wówczas następuje bezpośrednie przeliczenie z euro na złote wg kursu banku, czyli wystawcy karty. W przypadku operatora Visa zawsze najpierw następuje przeliczenie na dolary, a dopiero później na złote.
Dokonując wspomnianych wyżej przeliczeń, banki stosują własne kursy przeliczeniowe pomiędzy walutami. Pierwsze przeliczenie z waluty zapłaty na walutę rozliczeniową następuje wg kursu ustalanego przez operatora karty, drugie – z waluty rozliczeń na polskie złote – następuje wg kursu banku, który jest wystawcą naszej karty płatniczej. Niestety zarówno operatorzy kart, jak i banki stosują z reguły niekorzystne dla płacącego kursy przeliczeniowe.

Reasumując, gdy wybierajmy się na przykład za granicę na wczasy i planujemy płacenie za zakupy czy usługi kartą płatniczą bądź kredytową, należy dobrać operatora MasterCard lub Visa pod kątem waluty, jaka wykorzystywana jest przy rozliczeniach w danym kraju. W państwach grupy euro uzyskujemy o jedno przewalutowanie mniej. W Hiszpanii na przykład znacznie taniej będzie używać do tego celu kart operatora MasterCard, ale w USA tańsza okaże się karta Visa.

źródło: Maciej Potocki, Doradca Finansowy Money Expert SA
Dodano: 2007-07-07
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl