Skąd biorą się błędy w BIK i jak temu zaradzić?
Dla klientów bardzo irytujące są przypadki, gdy okazuje się, że ich dane przetwarzane przez bank nie są prawidłowe. Największym problemem są błędy popełniane przez ludzi. Jeśli pracownik banku zapomni np. zgłosić do systemu informatycznego, że umowa kredytowa z danym klientem zakończyła się, a system takiego powiadomienia wymaga, to w bazie danych banku (a w konsekwencji w bazie BIK) rachunek kredytowy nadal wykazywany jest jako otwarty. Właśnie taka sytuacja jest najczęściej sygnalizowana przez klientów.

Jeśli wiemy, który bank popełnił błąd, powinniśmy jak najszybciej zgłosić korektę. Gdy nie wiadomo, który z banków przechowuje niepoprawne dane na nasz temat, można zamówić raport konsumencki w Biurze Informacji Kredytowej. Na jego podstawie można sprawdzić, jakie dane są w BIK. Zmian i aktualizacji tych danych może dokonywać tylko ten bank, który dane przechowuje i przetwarza, a następnie zgodnie z prawem przekazuje do BIK.

Co prawda, standardowy proces przesyłania informacji z systemów księgowych odbywa się co miesiąc, ale korygowanie zauważonych błędów powinno być robione szybciej. Bankom powinno zależeć na utrzymaniu dobrej opinii, ponieważ są instytucjami zaufania publicznego.

W bazach danych banków, SKOK i w BIK przechowywane są informacje o trzydziestu kilku milionach rachunków kredytowych. Reklamacje dotyczą ułamka procenta. Oczywiście, muszą być rozpatrywane i wyjaśniane z wielką starannością . Pozytywna historia kredytowa a taką ma ponad 95 proc. klientów bardzo ułatwia uzyskanie następnych pożyczek.

Mariusz Wyżycki, Biuro Informacji Kredytowej źródło: Rzeczpospolita, 10.08.2006
Dodano: 2007-08-01
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl