Siedemdziesięciolatek dostanie kredyt tylko w kilku bankach
Tylko kilka banków gotowych jest udzielić kredytu hipotecznego osobie w wieku 70 lat. Brytyjski Daily Telegraph opisał przypadek 75-letniego emeryta z Londynu, który zaciągnął kredyt na 25 lat na zakup kolejnej nieruchomości pod wynajem. Bank nie miał zastrzeżeń co do wieku klienta. Czy w Polsce miałby on szanse na zaciągnięcie takiego kredytu?

- Dla rodzimych instytucji finansowych najważniejsze jest udokumentowanie dochodów. Dlatego ze sporą otwartością podchodzą one do klientów uzyskujących dochód z emerytury lub renty. Warunkiem jest uzyskiwanie tego świadczenia na czas nieokreślony - mówi Aleksandra Gontarek, kierownik ds. produktów hipotecznych i analiz w Goldenegg Niezależni Doradcy Finansowi.

Dla banków emerytura jako stały dochód w pewnym sensie jest nawet lepsza niż umowa o pracę na czas nieokreślony. Tego świadczenia nie można stracić, tak jak etatu w dobrej pracy. Jednak oprócz dokumentu o dochodzie, który wyznacza zdolność kredytową starszej osoby, pojawia się kwestia wieku klienta.

- Banki różnie określają górną granicę wieku kredytobiorcy, do której zobowiązuje się on spłacić kredyt hipoteczny. Polskie instytucje finansowe ustalają go średnio na około 70 lat - wyjaśnia Aleksandra Gontarek.

Są też banki, które elastyczniej podchodzą do osób starszych. W Nordea Banku osoba w wieku 70 lat może uzyskać kredyt nawet na 30 lat. Oznacza to, że w dniu spłaty ostatniej raty klient skończy 100 lat. Jednak warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest w tym przypadku posiadanie 60-proc. wkładu własnego.

DomBank 70-latkowi udzieli kredytu już tylko na dziesięć lat, czyli do 80 roku życia, ale nie będzie wymagał już wkładu własnego. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w GE Money Banku, ale warunkiem jest udział klienta na poziomie co najmniej 50 proc. lub przystąpienie do kredytu dzieci wnioskodawcy.

Przystąpienie do kredytu osób trzecich pomoże seniorowi w zrealizowaniu transakcji w MultiBanku. W tym banku 70-latek nie ma co liczyć na kredyt, ale jeśli wnioskodawców jest dwóch, np. matka i córka, która ma większe przychody, to okres kredytowania może zostać wydłużony do 75 roku życia matki. Im większy jest wkład własny kredytobiorcy, tym bardziej liberalna staje się analiza instytucji finansowej.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Banki coraz chętniej gotowe są na wydłużenie okresu spłaty kredytu. Część banków proponuje taką możliwość wszystkim klientom, którzy nie przekroczą maksymalnego wieku, do jakiego przyznawany jest kredyt, a niektóre stosują tutaj dodatkowe obostrzenia. Okres spłaty kredytów złotowych do 50 lat wydłużył Bank Millennium i do 45 lat w przypadku kredytów walutowych. Kredytu na 45 lat udzielają mBank, MultiBank i Nordea Bank (kredyt w złotych).

MACIEJ BEDNAREK

źródło: GazetaPrawna.pl, 11.07.2007
Dodano: 2007-08-01
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl