Kiedy klienci przestaną kupować lokale od deweloperów
Andrzej Saniewski, dyrektor AIG United Guaranty w Polsce (firma specjalizująca się w ubezpieczaniu kredytów hipotecznych) Obecnie rynek mieszkaniowy w Polsce jest mocno przegrzany i w dalszej perspektywie taka sytuacja może spowodować duże problemy dla wszystkich jego uczestników -klientów, banków i deweloperów.

Największym zagrożeniem dla dalszego stabilnego rozwoju rynku mieszkaniowego są drożejące mieszkania (efekt braku równowagi pomiędzy popytem a podażą) oraz rosnące stopy procentowe. Te dwa czynniki powodują, że zmniejsza się dostępność mieszkań dla średnio zarabiających rodzin, gdyż niedługo nie będzie ich stać na zaciągnięcie kredytu na zakup średniej wielkości lokalu.

Rosnące stopy procentowe będą miały istotny wpływ na wyhamowanie tempa wzrostu cen mieszkań, a może nawet ich spadek w przyszłym roku. Większość analityków spodziewa się w kolejnych latach podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nawet o 1,5 proc. Tak znaczące podwyżki oznaczają wyższe raty kredytów hipotecznych oraz spadek ich dostępności.

Przy obecnych warunkach rynkowych zakup mieszkania znajduje się jeszcze w zasięgu możliwości finansowych średnio sytuowanych rodzin, czyli takich, których miesięczny dochód netto jest powyżej 3,5 tys. zł.

Natomiast w razie wzrostu stóp procentowych kwota dostępnego kredytu będzie malała. Można ją zwiększyć poprzez wydłużenie okresu kredytowania, ale jest to dość ryzykowny zabieg, gdyż w wypadku dalszego wzrostu stóp procentowych rata kredytu będzie rosła dużo szybciej.

Warto tu zwrócić uwagę na pułapkę kredytową, w jakiej znajdą się klienci banków, którzy zaciągnęli w tym roku kredyty na 40 - 50 lat. Boleśnie odczują oni wzrost stóp procentowych w przyszłym roku.

Dlatego uważam, że coraz więcej osób będzie zmuszonych zrezygnować z zakupu drożejących mieszkań u deweloperów.

źródło: Rzeczpospolita.pl, 16.07.2007
Dodano: 2007-08-11
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl