Teraz najłatwiej kupić mieszkanie
Z dniem 31. grudnia bieżącego roku kończy się wynegocjowana przez Polskę w Traktacie Akcesyjnym do Unii Europejskiej derogacja na stosowanie obniżonej, siedmioprocentowej stawki na usługi budownictwa mieszkaniowego. Od przyszłego roku nowe mieszkania opodatkowane mogą być podstawową stawką VAT, czyli 22%, z wyłączeniem budownictwa społecznego, którego definicję w najbliższym czasie ma ustalić sejm. Siedmioprocentowa stawka objąć ma nowo budowane mieszkania do 120m kw. i domy jednorodzinne do 220 m kw. Jednak w ostatnim czasie Komisja Europejska wyszła z propozycją przedłużenia okresu obowiązującej ulgowej stawki podatku do 2010r.

Ubiegły rok był dla budownictwa okresem wielu zmian. Gwałtownie zwiększył się popyt na nieruchomości i - co za tym idzie - na kredyty hipoteczne. Banki natomiast łagodziły wymogi tak, aby dostosować produkty do sytuacji rynkowej, sprostać konkurencji oraz przyciągnąć jak największą liczbę klientów. W ostatnich latach zmalało więc oprocentowanie oraz marża, wydłużył się czas spłaty zobowiązania oraz wzrosła maksymalna wielkość udzielanych kredytów.

Jednocześnie wydaje się, że banki niewiele mogą już zrobić, aby ułatwić zaciąganie kredytów mieszkaniowych. Marża jest już bardzo niska, podobnie jak oprocentowanie. Dalsze łagodzenie wymogów naraziłoby instytucje finansowe na zbyt duże ryzyko. Tymczasem ceny mieszkań po wprowadzeniu nowego podatku będą rosły, co może wpłynąć na obniżenie zdolności kredytowej Polaków.

Do zakupu własnych "czterech kątów" jeszcze w tym roku przekonywać może dodatkowo stabilizacja rynku. Skończył się okres gwałtownego wzrostu budowy domów i mieszkań, a ceny nie zmieniają się już tak gwałtownie - o ile w ciągu 2006r. zwiększyły się nawet o kilkadziesiąt procent, o tyle w 2007r. będzie to najwyżej kilkanaście procent.

Z chwilą wejścia w życie podwyższonego podatku VAT może nastąpić szybki wzrost cen nieruchomości. Zmianie mogą ulec również ceny materiałów budowlanych, które już teraz znacznie poszły w górę. To dodatkowo będzie miało wpływ na rynek nieruchomości. Dlatego Ci, którzy myślą o zakupie "czterech kątów", powinni wziąć pod uwagę te czynniki.

Rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny. Wpływają na niego zarówno decyzje naszego rządu, Rady Polityki Pieniężnej jak i rynki zagraniczne, a obecnie w ogromnym stopniu również postanowienia i dyrektywy unijne. Zmienność tego sektora pokazują ostatnie lata. Po okresie zwiększonego popytu oraz wzroście cen w ubiegłym roku, nastąpiła teraz stabilizacja. Zobaczymy, co wydarzy się w przyszłości. Jedno jest jednak pewne. Cały czas lokowanie kapitału w nieruchomości jest doskonałą inwestycją przynoszącą znaczne zyski.

Autor: Katarzyna Marcinkowska - Grzempa, Ekspert ds. Kredytów Hipotecznych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi

źródło: emFinanse
Dodano: 2007-08-13
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl