Ranking kart płatniczych, którymi warto płacić za granic...
Na zagraniczny wyjazd warto zabrać kartę płatniczą. Zapewni ona komfort i bezpieczeństwo podczas wakacyjnych wojaży. Wystarczy zwykła karta debetowa wydawana do standardowego ROR-u. Jednak karta karcie nierówna. Którą wybrać?

Karta to bardzo wygodny i uniwersalny środek płatniczy. W większości krajów turysta nie będzie miał żadnych problemów z dokonaniem przy jej użyciu płatności za towary czy usługi. Ponadto, do jego dyspozycji pozostaje szeroka sieć bankomatów, z których w dowolnym momencie będzie mógł pobrać gotówkę.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że użytkowanie karty za granicą wiąże się z dodatkowymi kosztami. W Polsce sprawa jest prosta. Płatności bezgotówkowe i wypłata z bankomatu należącego do banku, w którym posiadamy konto, nie są obciążane prowizją. Za wypłatę z obcego bankomatu pobierana jest jasno określona w tabeli opłat prowizja. I to w zasadzie wszystko, co interesuje przeciętnego klienta.

Dodatkowe opłaty

Sprawa komplikuje się w przypadku korzystania z karty poza Polską. Przede wszystkim dochodzi dodatkowy koszt związany z przeliczeniem transakcji dokonywanej kartą w walucie innej niż rozliczeniowa. Jeszcze do niedawna karty systemu MasterCard rozliczane były w euro, natomiast karty VISA tylko w dolarach. Dziś coraz częściej banki wybierają euro jako walutę rozliczeniową, również dla kart VISA. Poza tym każdy bank przy przeliczaniu transakcji walutowych stosuje własny kurs. Jeżeli w jednym z krajów europejskich płacimy kartą VISA rozliczaną w dolarach, operacja taka zostanie przeliczona z euro najpierw na dolary amerykańskie, a następnie na złotówki. Według podobnego schematu rozliczani są posiadacze kart rozliczanych w euro w USA. W pozostałych krajach, niezależnie od rodzaju karty, zostanie przeprowadzone przewalutowanie z waluty lokalnej na walutę rozliczeniową i dopiero potem na złotówki. I z takimi operacjami wiąże się dodatkowa prowizja w wysokości nawet do 3 proc. kwoty transakcji.

Chociaż VISA umieściła na swoich stronach specjalny kalkulator, gdzie można samodzielnie obliczyć kurs wymiany, to jednak klientowi nie będzie łatwo samemu wyliczyć, ile ostatecznie zapłaci. W rzeczywistości prowizja za przewalutowanie pobierana jest przez organizacje płatnicze, a nie banki. A te nie zawsze informują swoich klientów, jaki jest to procent transkacji. Dodatkowo, niektóre banki umożliwiają rozliczenie transakcji w dość niestandardowy sposób, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nawet prowizja za przewalutowanie wynosić będzie 3 proc, to i tak ostateczny kurs będzie zbliżony do tego, który otrzymamy wymieniając gotówkę w kantorze. Dla bardziej egzotycznych walut może być nawet lepszy.

Dodatkowa opłata czeka nas także za wypłatę gotówki kartą z bankomatu. W niektórych bankach za taką operację zapłacimy z góry określoną kwotę, ok. 10 zł, w innych będzie to prowizja ustalana procentowo od kwoty wypłaty. Zryczałtowaną opłatę, która jak łatwo zauważyć jest korzystniejsza, pobierają np. Polbank EFG, mBank, Nordea Bank Polska, Citibank czy Volkswagen Bank Direct.

Na okres wakacji promocję dotyczącą wypłat gotówki z bankomatów za granicą wprowadził Bank Zachodni WBK. Od 1 czerwca do 30 września posiadacze bezpłatnego Konta<30 mogą korzystać z obcych maszyn bez prowizji. Lukas Bank natomiast od dawna oferuje konto Podróżne, w ramach którego za każdą wypłatę gotówki za granicą płaci się tylko 1 zł. Jednak miesięczny koszt prowadzenia takiego rachunku wynosi aż 30 zł.

Bez prowizji wypłacić gotówkę za granicą będą mogli także posiadacze kart wydanych przez Nordea Bank Polska, Citibank i Deutsche Bank. Jednak tylko z sieci bankomatów należących do tych grup kapitałowych. Niestety, taka praktyka nie jest regułą we wszystkich polskich bankach należących do zagranicznych inwestorów, bo już np. posiadacze kart Pekao za wypłatę z bankomatów Unicredit (który jest większościowym akcjonariuszem tego banku) zapłacą aż 4 proc, min. 4,5 zł.

Którą kartę zabrać na wyjazd

Najlepsza karta na wyjazd powinna być zarazem najtańsza w użyciu. Ponieważ karta debetowa jest produktem służącym do obsługi rachunku oszczędnościo-wo-rozliczeniowego, dlatego przed jej wyborem należy zwrócić uwagę także na koszt prowadzenia konta. Spróbujmy wybrać trzy karty.

Zdecydowanie spośród ofert banków wyróżnia się Visa Electron mBanku wydawana do eKonta. Z jej posiadaniem nie wiążą się żadne dodatkowe koszty - zarówno obsługa rachunku, jak i karty są bezpłatne. Wypłacając gotówkę w kraju z obcego bankomatu, klient zapłaci każdorazowo 5 zł, natomiast za granicą 10 zł. Transakcje kartowe rozliczane są w euro, po korzystnym dla klienta kursie wymiany stosowanym przez BRE Bank. Dodatkowo bank informuje, że przewalutowanie transakcji obciążone jest 2-proc prowizją.

Niskimi kosztami obsługi charakteryzuje się też Visa Electron banku Nordea. Karta wydawana jest bezpłatnie do Konta Nordea, którego koszt obsługi wynosi 3 zł miesięcznie. W Polsce klienci banku mogą korzystać z 32 bankomatów własnych banku oraz sieci maszyn BZ WBK. Ponadto dwie pierwsze wypłaty z bankomatu Euronet nie są obciążane prowizją. Podczas zagranicznych wojaży posiadacze karty zapłacą każdorazowo 10 zł za wypłatę gotówki. Jeżeli natomiast podróżują po Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Estonii, Litwie czy ́otwie, mogą skorzystać z darmowej wypłaty z bankomatu Nordea.

Dużą sieć bankomatów za granicą oferuje Citibank. Wydaje on do CitiKonta kartę Maestro. Klienci mogą bez prowizji wypłacać gotówkę w ponad 100 krajach na całym świecie. Za wypłatę z pozostałych zapłacą każdorazowo 9,99 zł. Mankamentem oferty są jednak stosunkowo wysokie stałe koszty obsługi rachunku i karty - miesięcznie trzeba zapłacić 9,99 zł.

Karta dla młodych

Bezapelacyjnie najlepszą ofertą na tegoroczne wakacyjne podróże dla osób przed trzydziestym rokiem życia jest karta BZ WBK. Bezpłatne bankomaty oraz prowadzenie konta powinny usatysfakcjonować każdego klienta, który planuje wakacje za granicą. Jest to jednak tylko oferta czasowa i trwa do 30 września 2006 roku. Promocja dotyczy wszystkich Kont<30, zarówno tych założonych przed, jak i po 1 czerwca.

Wojciech Boczoń, ekspert Bankier.pl

Karta płatnicza to chyba najwygodniejszy i zarazem najbezpieczniejszy środek płatności podczas zagranicznych wyjazdów. To prawda,że jej używaniepoza Polską wiąże sięz dodatkowymi kosztami. Jeżeli jednak wybierzemy odpowiednią ofertę, to koszty nie będą tak wysokie, jak mogłoby się to wydawać.

Karta płatnicza to tylko instrument umożliwiający nam dostęp do zgromadzonej na konciegotówki. Dlatego koszt jej obsługi powinien być minimalny. Najlepszą kartą zawsze będzieta, za którą nie musimy płacić, a możemy posiadać. Także wypłata gotówki z bankomatu nie powinna stanowić zbyt dużego obciążenia dla naszej kieszeni. Niestety, niektóre banki życzą sobie za taką operację nawet 4 proc. kwoty wypłaty. Jak łatwo policzyć, przy równowartości 1 tys. złotych stanowi to aż 40 zł. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z karty na wakacjach, weżmy pod uwagę, że czasami zdarzają się przykre niespodzianki. Dlatego lepiej mieć ze sobą co najmniej dwie karty. Może bowiem się zdarzyć.że jedną zgubimy lub zostanie nam skradziona, wpiszemy zlyPIN w bankomacie albo automat zatniesię, połykając kartę.

Dobrze, by kartę i konto można było obsługiwać przesz telefon lub internet. Można też rozejrzeć się za kartami z dodatkowymi ubezpieczeniami. Za niektóre trzeba niestety dodatkowo zapłacić, ale czasami warto rozważyć taką opcję.

źródło: Gazeta Prawna, 25.07.2006
Dodano: 2007-08-24
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl