Państwo dopłaci do droższych mieszkań
NOWE PRAWO O 30 proc. zwiększy się limit cen mieszkań i domów jednorodzinnych, na które będzie można otrzymać kredyt z państwowymi dopłatami do odsetek.

Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. z 2007 r. nr 136, poz. 955). Poprawione przepisy zwiększają o 30 proc. limit maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości, od której zależy uzyskanie państwowej dopłaty do oprocentowania kredytu zaciągniętego na zakup własnego mieszkania czy budowę domu.

Do tej pory z dopłat mogły skorzystać osoby nabywające nieruchomość, której cena za mkw. nie przekracza wskaźników przeliczeniowych wartości odtworzeniowej 1 mkw. nieruchomości, czyli średnich cen w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze. Ponieważ na rynku ceny mieszkań gwałtownie rosły, systematycznie malała dostępność preferencyjnych kredytów. Wchodzące w życie przepisy zwiększają o 30 proc. limit wskazanej maksymalnej ceny za mkw. nieruchomości.

- Jest to rozwiązanie słuszne, bo więcej małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci będzie miało teraz szansę na skorzystanie z preferencyjnych warunków spłaty kredytu - twierdzi Mirosław Szypkowski, prezydent Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości.

Preferencyjne kredyty z dopłatami dotyczą tylko takich mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 75 mkw., natomiast w przypadku domów 140 mkw. Dopłaty zgodnie ze starymi rozwiązaniami będą w dalszym ciągu przysługiwały do części powierzchni nieruchomości, czyli do 50 mkw. lokalu i 70 mkw. domu.

ADAM MAKOSZ
źródło: GazzetaPrawna.pl, 14.08.2007


Dodano: 2007-09-30
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl