Banki skredytują raty składki ubezpieczenia aut
Po wejściu w życie przepisów utrudniających rozwiązanie umowy ubezpieczenia w przypadku braku płatności kolejnej części składki, zniechęcą one towarzystwa do jej rozbijania na raty. Swoją szansę dostrzegły tu banki.

Umowy podpisywane po 10 sierpnia będą musiały przewidywać konieczność monitowania klientów o zapłatę kolejnych rat składek. Towarzystwa nie będą mogły też, jak dotychczas, zawieszać od razu ochrony czy nawet rozwiązywać umowy przy opóźnieniu w opłacie raty. Kłopoty z monitowaniem o zapłatę i ewentualną windykacją zaległości sprawią, że mniej chętnie będą rozbijały składki na raty.

- Ubezpieczyciele będą zmuszeni podnieść ceny przy rozbijaniu kwoty ubezpieczenia na raty - mówi Robert Kachnowicz, dyrektor zarządzający pionem kredytów detalicznych w Santander Banku.

Dodaje, że towarzystwom ubezpieczeniowym może zależeć na promocji składek jednorazowych, żeby uniknąć obowiązku monitorowania zaległych rat. Dlatego jego bank wprowadził kredyt na ubezpieczenie komunikacyjne, co pozwala klientom na rozbicie składki na 11 rat.

Skredytować można składkę za polisę w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wszystkie formalności są dokonywane w ramach procedury uproszczonej, czyli na podstawie pisemnego oświadczenia klienta na temat uzyskiwanych dochodów oraz nawet samego wniosku (bez polisy) podpisanego przez ubezpieczyciela. Kredyt jest udzielany na okres 11 miesięcy. Po spłacie ostatniej raty klient nie posiada zobowiązań wobec banku i może ubiegać się o kredyt na ubezpieczenie komunikacyjne w kolejnym roku, przy czym nie można skredytować samego OC, lecz tylko samo AC lub pakiet OC+ AC, lub inny szerszy pakiet. Minimalna kwota kredytu to 1 tys. zł, a maksymalna 25 tys. zł.

To nowość, bo do tej pory oferty skredytowania składki dostawali tylko klienci kupujący auto na kredyt. Można było wtedy kupić polisę AC, np. na cały okres kredytowania, czyli np. trzy, pięć lat, i opłacać raty składki w ramach spłaty kredytu. Nie dotyczyło to umów OC komunikacyjnego, które mogą być zawarte tylko na 12 miesięcy i tylko składka za taki okres mogła być włączona do kwoty kredytu.

ILE ZA POLISĘ NA KREDYT*

98,90 zł razy 11 rat, czyli 1087,9 zł przy składce 1000 zł

148,35 zł razy 11 rat, czyli 1631,85 zł przy składce 1500 zł

*na przykładzie Santander Consumer Bank

ZE STRONY PRAWA

Zgodnie z art. 814 par 3 nowych przepisów k.c., jeśli podpisujemy umowę ubezpieczenia z płatnością składki w ratach, to spóźnienie w opłaceniu kolejnych rat nie będzie już tak dotkliwe jak do tej pory (sankcją było nawet rozwiązanie umowy). Teraz brak płatności będzie mógł spowodować ustanie odpowiedzialności towarzystwa, tylko wtedy gdy ubezpieczyciel po upływie tego terminu wezwał ubezpieczającego do opłaty składki. Pismo musi zawierać informację, że brak zapłaty w terminie siedmiu dni od otrzymania wezwania spowoduje ustanie odpowiedzialności towarzystwa. Ubezpieczyciel może mieć jednak problem, jeśli klient wezwania nie odbiera. Nie jest bowiem jasne, czy i kiedy będzie mógł rozwiązać umowę.

Marcin Jaworski
źródło: GazetaPrawna.pl, 13.08.2007
Dodano: 2007-09-30
Wasze Opinie (liczba komentarzy: 0)

Tanie kredyty i pożyczki bankowe
Copyright © 2007 - 2017 Portal-Kredytowy.pl